Wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne nie tylko dla nas, jako pracowników oraz naszego pracodawcy, ale również dla bezpieczeństwa naszej pracy i osób z nią związanych. wcześnie wykryte problemy pozwalają uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Specjalną kategorią badań profilaktycznych są badania psychotechniczne, dotyczące osób o specyfice zawodu wymagającej konkretnych cech psychicznych. Zobacz, jakie to zawody i na czym polegają badania.

Czym są badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne mają za zadanie określić nasza osobowość, szybkość reakcji, koncentrację – w zależności jakie cechy są najbardziej pożądane w naszym przyszłym zawodzie. Skierowanie na takie badania otrzymujesz od pracodawcy lub lekarza, a w przypadku osób kierujących pojazdem pod wpływem środków odurzających lub alkoholu na badania w placówce medycznej kieruje Prezydent Miasta, lub Starosta Powiatowy. Badania psychotechniczne możesz wykonać w przychodniach, w których przyjmuje psycholog oraz lekarz medycyny pracy. W Zgierzu i takim ośrodkiem jest pracownia psychologiczna Tomasza Mochalskiego, gdzie wszystkie niezbędne badania wykonasz w jednym miejscu.

Na czym polegają badania psychotechniczne?

Same badania różnią się nieznacznie między sobą, w zależności od uprawnień, które chcemy zdobyć, zasadniczo jednak wyróżnić możemy 3 części wizyty lekarskiej. Pierwsze badanie psychologiczne, które musimy przejść to test pisemny. Pytania dobierane są ze względu na rodzaj badania, okoliczności i wymagania na danym stanowisku, a ich zadaniem jest sprawdzenie Twojej osobowości, koncentracji uwagi, umiejętności pracy pod presją czasu.

Do zaliczenia testu nie musisz się przygotowywać ani posiadać żadnej wiedzy przystępując do niego. Pytania, jakich możesz się spodziewać to te pokroju: „Czy lubisz robić coś od razu, czy wolisz planować to wcześniej?”, „Czy lubisz szybką jazdę?”, których zadaniem jest określenie Twojej osobowości.

Drugą częścią badań są testy aparaturowe. Badają one szybkość i dokładność reakcji na bodźce, koordynacje wzrokowo-ruchową, a także odporność na stres i zmęczenie. Wykonuje się je zazwyczaj za pomocą:

  • aparatu krzyżowego,
  • miernika czasu reakcji,
  • a także pierścienia Landolta i noktometru.

Te ostatnie wymagają badania w ciemni i sprawdzają dolny próg wrażliwości wzrokowej, a także zdolność adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu.

Ostatnim etapem testów jest oczywiście badanie lekarskie, polegające na rozmowie z psychologiem, który dokona oceny i wyda pozytywne lub negatywem orzeczenie psychologiczne.

Kto jest zobowiązany do przejścia badań?

Najliczniejszą grupą, która zobowiązana jest do przejścia badań, są kierowcy. Badania te dotyczą zarówno kandydatów na kierowców zawodowych, osób ubiegających się o stanowisko motorniczego lub kierowcy autobusu, jak i osób zatrzymanych przez policję podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ponadto, badania psychotechniczne, wstępne lub okresowe, muszą przejść:

  • instruktorzy, egzaminatorzy, kierowcy pojazdu uprzywilejowanego, kierowcy przewożący wartości pieniężne, taksówkarze,
  • osoby, które w pracy korzystają z samochodu wymagającego kategorii B,
  • kierowcy, którzy otrzymali skierowanie na badanie od lekarza,
  • osoby, które przekroczyły 24 punkty karne,
  • osoby, które uczestniczyły w wypadku, w którym inna osoba została ranna lub poniosła śmierć,
  • górnicy,
  • operatorzy maszyn i urządzeń,
  • osoby wykonujące prace na wysokości,
  • osoby, które starają się o uzyskanie pozwolenia na broń,
  • strażnicy gminni, miejscy, policjanci,
  • sędziowie, komornicy, syndycy, kuratorzy sądowi.

Zatem, choć kierowcy stanowią dużą grupę zainteresowanych, to nazywanie tych badań lekarskich badaniami dla kierowców jest błędne.