Badania psychotechniczne w Zgierzu wykonywane są przez wykwalifikowanych psychologów takich jak Tomasz Mochalski, a ich celem jest stwierdzenie stopnia przydatności badanej osoby do pełnienia określonych obowiązków zawodowych. Przedmiotem badania mogą być: sprawność intelektualna, sprawność motoryczna (np. czas reakcji), a także specjalne uzdolnienia i predyspozycje kandydatów na określone stanowiska. Prawo określa kto i kiedy powinien obowiązkowo im się poddawać.

 

Kto musi wykonywać badania psychotechniczne?

 

Przeprowadzaniem badań psychotechnicznych zajmują się wykwalifikowani w tym kierunku psycholodzy, którzy mają za zadanie ocenić predyspozycje klienta do wykonywania określonych czynności. Lista wykonywanych badań obejmuje:

 

  • kierowców oraz kandydatów na kierowców;
  • osoby chcące przedłużyć ważność uprawnień do kierowania pojazdami;
  • kandydatów na instruktorów lub egzaminatorów nauki jazdy;
  • kontrolne badania instruktorów i egzaminatorów;
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub przewożących wartości pieniężne;
  • kierowców pojazdów służbowych;
  • kierowców skierowanych na badanie w wyniku przekroczenia limitu punktów karnych czy spowodowania wypadku;
  • przedstawicieli handlowych;
  • operatorów maszyn budowlanych;
  • operatorów wózków widłowych i innych;
  • osób wykonujących pracę na wysokościach.

 

Widzimy więc, że badania psychotechniczne są w wielu przypadkach warunkiem podjęcia lub kontynuowania pracy w wielu branżach, między innymi w transporcie czy budownictwie. Ich wykonanie, na przykład w prywatnej pracowni psychologicznej w Zgierzu, którą prowadzi Tomasz Mochalski, jeszcze przed zatrudnieniem powinien potencjalnemu pracownikowi może zlecić pracodawca lub lekarz.

Przygotowanie do badania psychotechnicznego

 

Nie istnieje jakiś szczególny sposób przygotowania do badania psychotechnicznego, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim do psychologa należy przyjść wypoczętym, a w dniu poprzedzającym badanie nie spożywać alkoholu. Osoby z wadą wzroku wymagającą korekcji powinny zabrać okulary lub soczewki. Badającemu należy przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość, a także skierowanie, jeśli pacjent je ma oraz dane do faktury, jeśli konieczne będzie jej wystawienie.

 

Samo badanie psychologiczne składa się z zadań, które psycholog tłumaczy pacjentowi przed rozpoczęciem. Przeprowadzane są testy typu papier-ołówek oraz z użyciem aparatury. W ich trakcie badane są między innymi zdolność logicznego myślenia, osobowość, czas reakcji, koordynacja wzrokowo-ruchowa czy funkcjonowanie uwagi. Nie każde badanie obejmować będzie wszystkie elementy, a jego zakres uzależniony jest od celu, na podstawie którego psycholog dobiera zakres badania.