Alkoholizm to choroba, z której skutkami boryka się nie tylko sam alkoholik, ale także jego bliscy. Zwykle najbardziej cierpi partner bądź partnerka osoby uzależnionej. Pojawia się złość, żal, frustracja, poczucie bezradności. Związek przeżywa kryzys, z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, nawet gdy uzależniony od dłuższego czasu nie sięga po alkohol. Nieprzepracowane problemy dają o sobie znać, a stłumione emocje powracają ze zdwojoną siłą. Kryzys w związku to źródło cierpienia również dla alkoholika, ponieważ w procesie leczenia wsparcie bliskich jest niezwykle ważnym elementem. Wówczas warto zastanowić się nad terapią dla par.
Terapia dla par wymaga zaangażowania obu stron.
To podstawa, która w dużej mierze wpływa na pomyślny przebieg terapii dla par. Jeżeli tylko jednej osobie w związku zależy, aby pracować nad relacją, odnaleźć wspólny język i właściwą ścieżkę w rozwiązywaniu codziennych konfliktów, to istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że uda nam się utrzymać nasze małżeństwo. Podejmując terapię, musimy także uzbroić się w cierpliwość – efekty nie przyjdą z dnia na dzień. Osiągnięcie naszych celów wymaga chęci, zaangażowania, empatii i poświęceń.
Uzależnienie od alkoholu a terapia dla par
Choroba alkoholowa ma ogromny wpływ na relacje z ludźmi, a przede wszystkim na związek. Walka z alkoholizmem to natomiast długotrwały, złożony i często bardzo trudny proces. Uzależniony pracuje z szeregiem specjalistów, którzy są w stanie dobrać odpowiedni dla niego sposób leczenia. To oni powinni więc zadecydować również o tym, jak będzie przebiegała terapia dla pary, która boryka się z uzależnieniem. Pamiętajmy jednak o tym, że osoba, będąca w związku z alkoholikiem – powszechnie nazywana ,,współuzależnioną’’ – również musi mierzyć się na co dzień z wieloma negatywnymi emocjami i problemami, związanymi z chorobą partnera. W takiej sytuacji warto zatem pomyśleć też o terapii indywidualnej.
Wskazania do podjęcia terapii dla par w Zgierzu u psychologa Tomasza Mochalskiego mogą jednak być różne.
Niemal każdy związek w pewnym momencie zmaga się z kryzysem. Zdarza się, że nie potrafimy samodzielnie go przetrwać – wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jak tłumaczy psycholog Tomasz Mochalski, prowadzący swój Gabinet Terapeutyczny w Zgierzu, na terapię powinny zapisać się pary, które mają problem ze zbyt dużą nadopiekuńczością jednego z partnerów, czy uzależnieniem emocjonalnym od drugiej osoby. Pomoc psychologa będzie również przydatna przy niekontrolowanej zazdrości ze strony partnera, próbie ograniczania swobody, ciągłego odczuwania winy za rozpadający się związek, czy po prostu braku umiejętności dobrej komunikacji.