Protokoły leczenia w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) są zawsze oparte na solidnych badaniach klinicznych, analogicznych do tych nad skutecznością farmakoterapii. W literaturze opisano setki kontrolowanych badań naukowych, które potwierdzają skuteczność psychoterapii CBT. Terapia poznawczo-behawioralna stosuje standardy oceny skuteczności podjętych działań, podobne do tych w naukach medycznych: objawy — diagnoza — leczenie — ocena skutków. To odróżnia CBT od innych metod psychoterapii, gdzie skuteczność technik ocenia się często na podstawie subiektywnych przekonań terapeuty.

Pacjenci uczestniczący w terapii CBT w gabinecie psychologa Tomasza Mochalskiego w Zgierzu

rzadziej doświadczają nawrotu zaburzeń niż osoby poddane innym rodzajom psychoterapii czy farmakoterapii. Wynika to z charakterystyki terapii poznawczo-behawioralnej, gdzie psychoterapeuta wyposaża pacjenta w narzędzia do samodzielnej pracy, co pozwala mu po zakończeniu terapii regulować swój nastrój, ograniczać dezadaptacyjne myśli i zmieniać zachowania.

Terapia poznawczo-behawioralna w gabinecie Tomasza Mochalskiego prowadzona jest przez certyfikowanych psychoterapeutów (psychologów i lekarzy), którzy ukończyli 4-letnie specjalistyczne studia i zdali egzamin, otrzymując stosowny certyfikat. Również psycholodzy i lekarze w trakcie szkolenia certyfikującego, pod nadzorem superwizora, mogą prowadzić sesje.

W gabinecie psychologa Tomasza Mochalskiego w Zgierzu pacjent i terapeuta aktywnie pracują nad zidentyfikowaniem problemu i określeniem celów terapii. Skupiają się na bieżących problemach, badając związek między myślami, emocjami i zachowaniami. Pacjent odkrywa wzorce zależności pomiędzy tymi elementami i uczy się technik, które pozwalają mu samodzielnie radzić sobie z trudnościami. W trakcie terapii pacjent ma prawo zgłaszać wątpliwości, nie zgadzać się z terapeutą, a nawet poprosić o jego zmianę.

Sesje odbywają się zwykle raz w tygodniu i trwają 50 minut. Terapia poznawczo-behawioralna jest terapią krótkoterminową, co oznacza, że zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu spotkań. Długość terapii może być różna, w zależności od złożoności problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Po zakończeniu terapii może odbyć się jeszcze kilka spotkań w dłuższych odstępach czasu (np. kilka miesięcy), aby podtrzymać efekty terapii. W zależności od natężenia problemów, psychoterapia może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z farmakoterapią.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, psycholog w Zgierzu, Tomasz Mochalski, jest do Twojej dyspozycji. Zapraszamy mieszkańców Zgierza oraz okolic do skorzystania z naszych usług. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc Ci pokonać trudności i poprawić jakość życia.

Gabinet Tomasza Mochalskiego – Psycholog w Zgierzu