Przedłużający się lęk powoduje duży dyskomfort i cierpienie osoby, która go doświadcza

O ile strach dość łatwo się pozbyć, bo ucieczka lub zwalczenie niebezpieczeństwa powoduje naturalne opadnięcie strachu, o tyle lęk może nam towarzyszyć przez wiele godzin i dni, a nawet lat. Tym, co go podtrzymuje, jest nasze myślenie – sposób, w jaki oceniamy otaczającą nas rzeczywistość. Im bardziej postrzegamy świat jako zagrażający, tym nasz lęk jest większy.

Kto z nas nie zna osoby zamartwiającej się o najmniejszy drobiazg i przewidującej najczarniejsze scenariusze? Mąż się spóźnia z pracy – na pewno miał wypadek. Idę na rozmowę kwalifikacyjną – na pewno się zbłaźnię. Mam wystąpić publicznie – na pewno się przewrócę i zostanę wyśmiany. Ból w boku? To na pewno rak. I tak dalej.

Osoby doświadczające lęku często szukają pomocy u psychiatrów i psychologów. Jedną z metod leczenia jest farmakoterapia, czyli włączenie leków przeciwlękowych. Leki te powodują obniżenie poczucia lęku i w krótkim czasie poprawiają samopoczucie pacjenta. Jednak to nie powinien być koniec drogi, a dopiero początek. Warto wesprzeć farmakoterapię psychoterapią, która pomoże pacjentowi zmienić swój negatywny sposób myślenia i oceny rzeczywistości, aby nie powodować lęku. Bez tego, leki działają doraźnie – pacjent nie odczuwa lęku lub odczuwa go słabiej, ale jego stary sposób myślenia nadal go „produkuje”. Zmniejszenie dawki leków często prowadzi do nawrotu objawów. Psychoterapia pozwala na nauczenie się nowych technik i strategii radzenia sobie z lękiem oraz bardziej racjonalnego sposobu oceniania świata.

We współczesnej psychologii każdy może znaleźć kierunek psychoterapeutyczny, który mu najbardziej odpowiada – od klasycznej psychoanalizy i terapii psychodynamicznej, przez poznawczo-behawioralną, po gestalt czy nurty humanistyczne. Podejmując się terapii, warto poczytać o danym nurcie, zrozumieć, jak wygląda w nim praca, czego się można spodziewać i do jakiego typu problemów jest on polecany.

W przypadku nerwic lękowych za najskuteczniejszą uważa się terapię poznawczo-behawioralną (TPB). Proponuje ona wiele technik, strategii i metod radzenia sobie z negatywnym myśleniem oraz uczy sposobów racjonalizowania lęków. Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej jest porównywalna z lekami, ale bez skutków ubocznych farmakoterapii. Dzięki silnemu walorowi edukacyjnemu, procent nawrotów problemów jest o wiele niższy niż w przypadku samej farmakoterapii, która tylko tłumi objawy, a nie usuwa przyczyny.

Jeśli zmagasz się z lękiem, psycholog w Zgierzu, Tomasz Mochalski, oferuje profesjonalną pomoc. Terapia w gabinecie w Zgierzu

pomoże Ci zrozumieć swoje lęki i nauczyć się z nimi radzić. Zapraszamy do kontaktu mieszkańców Zgierza i okolic. Terapia poznawczo-behawioralna może być kluczem do poprawy jakości Twojego życia.