Psychoterapia jest jedną z wielu metod leczenia zaburzeń i schorzeń pacjentów, które mają swoje podłoże w ludzkiej psychice. Te jednak potrafią bardzo różnić się od siebie rodzaje, a przede wszystkim stopniem. Nie ma więc możliwości stosowania jednej metody na wszystkie problemy. Wszystkie łączy jednak jedno: bezpośredni kontakt z pacjentem. Jakie rodzaje i metody psychoterapii można wyróżnić?
Psychoterapeuta, czyli kto?
Tym mianem określamy specjalistę, który przy pomocy specjalnych technik oraz metod stara się wpłynąć na ludzką psychikę. Robi to z jednego powodu, żeby pomóc pacjentowi. To, w czym mu pomaga, zależy już od samego pacjenta, a w zasadzie od schorzenia, na które choruje – tłumaczy nam psycholog Tomasz Mochalski ze Zgierza, który rocznie obsługuje kilkuset pacjentów.Psychoterapeuci mogą pomagać w wychodzeniu z uzależnień, a także problemów psychicznych. Głównym ich zadaniem jest uświadomienie podopiecznego o przyczynie problemu, a także znalezienie wspólnego wyjścia z problemu. Wielokrotnie, osoby na tym stanowisku pracują z dziećmi, dorosłymi, a także parami, dla których organizują sesje małżeńskie. Znajdują oni zatrudnienie w takich miejscach jak ośrodki terapeutyczny, gabinety i poradnie.
Rodzaje i metody psychoterapii w Zgierzu
Mnogość schorzeń oraz problemów, z którymi borykają się pacjenci, wymagało opracowania wielu metod i rodzajów ich leczenia. W zasadzie każdy przypadek jest inny, dlatego wymaga prowadzenia innego rodzaju terapii. Jakie są najpopularniejsze?Dużą popularnością cieszą się terapię behawioralno-poznawcze, które wychodzą z założenia, że wszystkie problemy powstały na etapie uczenia się. Polegają więc na uczeniu od nowa pacjentów takich zachowań, jakie są pożądane. Kolejną metodą jest leczenie psychoanalityczne, która jest oparta o teorię Zygmunta Freuda. Zakłada ona, że głównym źródłem problemów pacjenta jest jego świadomość.W leczeniu psychoterapeutycznym wyróżnia się jeszcze wiele innych rodzajów oraz metod. Każda z nich wychodzi od innej teorii i przeznaczona jest dla innego rodzaju schorzenia.