W dzisiejszych czasach psychoterapia staje się stopniowo coraz bardziej popularna, zaczynamy doceniać jej wartość i możliwości jakie stawia przez osobami w każdym wieku. Wiele problemów, tak u osób dorosłych, jak i u dzieci jest bagatelizowana, pomijana, czy nieprawidłowo diagnozowana. Okazuje się, że istotne są odpowiednie działania terapeutyczne, które pozwolą zarówno na poradzenie sobie z trapiącymi trudnościami, jak i wpłyną pozytywnie na rozwój osobisty i postrzeganie własnej osoby. Obecnie znane są różne metody terapeutyczne, które wyróżniają się wysoką skutecznością. Powinny być jednak dopasowywane do potrzeb konkretnego pacjenta. Powszechnie stosowana jest m.in. hipoterapia, sensomotoryka, interocepcja, czy redukcja stresu.

 

Psychoterapia dla dzieci

 

Dzieci są szczególną grupą pacjentów. Ich problemy związane z nadmiernym stresem często bagatelizujemy, zwalamy na szkołę i nie szukamy rozwiązania. Powinniśmy jednak pamiętać, że nadmierny stres jest szkodliwy. Psychoterapia dla dzieci ma za zadanie poznać przyczyny nadmiernych nerwów u najmłodszych i ich zlikwidowanie. Psycholog musi wykazać się wiedzą i odpowiednim podejściem, aby umożliwić dziecku otworzenie się i rozpoczęcie budującej rozmowy. Odpowiedzialne podejście rodziców i udanie się z dzieckiem na terapię może być sprzyjające dla jego rozwoju zarówno społecznego, jak i emocjonalnego i samopoznania.

Psychoterapia dla osób dorosłych

 

Pęd dzisiejszego świata przerasta wiele osób. Ogólna cybernetyzacja sprawia jednocześnie, że coraz bardziej cierpią relacje międzyludzkie. Mamy dla siebie mniej czasu, a rozmowy prowadzimy najczęściej przez różnorodne media elektroniczne, a nie twarzą w twarz, jak to miało miejsce dawniej. Z pewnością nie sprzyja to naszemu zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu. Pojawiają się liczne problemy, a nagromadzony w pracy stres często nie może znaleźć odpowiedniego ujścia. To moment, w którym potrzebna staje się psychoterapia, która pomoże nam w wyciszeniu się, złapaniu dystansu i zrozumieniu samego siebie czy dostrzeżeniu własnych potrzeb.

 

Psychoterapia dawniej była wstydliwa, uznawało się bowiem, że korzystają z niej jedynie osoby które są silnie chore psychicznie. Okazuje się jednak, że może ona być wyraźnym wsparciem w wielu codziennych problemach, może pomóc w pokonaniu stresu czy depresji, znalezieniu przyczyn złego samopoczuci