Nie zawsze wszystko w życiu układa się po naszej myśli. W każdej sytuacji należy jednak zachować spokój, wszechogarniający stres i panika działają tylko destrukcyjnie. Aby dobrze funkcjonować należy m.in. trzymać się pewnych zasad w życiu, żywieniu i kontaktach międzyludzkich.

Podstawowe sprawy

Żywienie

Wielu badaczy dowodzi, że żywienie to sprawa kluczowa w życiu człowieka, od niego zależy nasze zdrowie. Błędy żywieniowe – nadmiar cukru, niezdrowych tłuszczów trans, znajdujących się np. w ciastkach sprzedawanych w sklepach, biała mąka – to także powody naszego złego samopoczucia. Niezwykle ważne dla zachowania prawidłowego zdrowia psychicznego są kwasy omega-3, -6, -9, ze szczególnym naciskiem na omega-3. Kwasy te znajdują się w rybach, np. w łososiu, makreli, tuńczyku, w orzechach (optymalna dzienna dawka to np. 5 orzechów włoskich), olejach – szczególnie cenny jest olej lniany, koniecznie spożywany na zimno. Znakomitą pastą o nieocenionych walorach zdrowotnych jest np. zmiksowany twaróg z kilkoma łyżkami oleju lnianego – to podstawa diety budwigowej.

Aby być w formie należy codziennie spożywać dużo owoców i warzyw oraz kasz – znakomita jest kasza gryczana i kasza jaglana. Dużo się także mówi o szkodliwym wpływie pszenicy, która nie jest już tym wartościowym zbożem co przed wiekami. Osoby, które odstawiły mąkę i wyroby z pszenicy twierdzą, że czują się znacznie lepiej. Korzystniej jest np. przestawić się na pieczywo żytnie.

Warto wybierać żywność ekologiczną – jest droższa, ale jej jakość jest nieporównywalnie wyższa niż tej zwykłej. Należy omijać konserwanty i substancję, która występuje zatrważająco często w takich produktach jak sosy, kostki rosołowe, chipsy, przekąski, czyli glutaminian sodu. Mało kto wie, że jest to toksyna dla mózgu, działająca zdecydowanie destrukcyjnie. Zamiast tego polepszacza smaku lepiej jest stosować naturalne przyprawy – znakomity czosnek, czarnuszkę, kozieradkę, pieprz ziołowy – zawierają wiele substancji biologicznie czynnych.

Jako napoje można wybierać, zamiast zwykłej czarnej kawy i herbaty – herbatę czerwoną, zieloną, rooibos, pokrzywę, czystek i wodę niegazowaną. Jeśli lubimy soki – kupujmy te bez dodatku cukru.

Ruch

Człowiek potrzebuje ruchu i świeżego powietrza, optymalna codzienna dawka ruchu, poza zwykłymi czynnościami, to 30 minut dziennie – mogą to być spacery z psem, ćwiczenia na zewnętrznej, ogólnodostępnej siłowni czy delikatny trucht na przyjemnej trasie. Nie warto żałować czasu na sport – sprzyja on wydzielaniu się endorfin w mózgu, dzięki czemu jesteśmy zadowoleni i mamy więcej siły do naszej  pracy.

Pozytywne emocje i psychoterapia

Stres i problemy mogą działać niezwykle niszcząco jeśli nie będziemy niwelowac ich skutków. Pozytywne relacje w rodzinie i z przyjaciółmi, budowanie więzi opartych na miłości, zaufaniu, i przyjaźni, przebaczanie krzywd – to działa wyzwalająco i leczniczo. Również psychoterapia, prowadzona przez doświadczonego psychologa lub psychiatrę, będąca leczniczą terapią opartą o regularne spotkania, może okazać się zdecydowanie pomocna.

Mimo wielu starań czasami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z naszymi problemami i niezbędny jest kontakt z dobrym specjalistą. Nie zwlekaj, Tomasz Mochalski psycholog ze Zgierza to miejsce, gdzie otrzymasz wsparcie!