Jeśli mamy pewne przewlekłe problemy natury psychologicznej, najczęściej bijemy się z myślami – iść do psychologa, czy też pomóc sobie samodzielnie? Jednak w momencie, gdy czujemy, że ani my sami, ani nikt z naszego otoczenia nie jest w stanie zmienić naszego stanu, rozpoczęcie psychoterapii może okazać się konieczne. Podjęcie decyzji o umówieniu pierwszej wizyty z psychologiem nigdy nie jest łatwe, warto więc przeanalizować swoją sytuację i określić, czy jest ona niezbędna.
Dwie grupy pacjentów
Do gabinetu psychologa – takiego jak Tomasza Mochalskiego w Zgierzu, mgr psycholog. Gabinet Lekarski – trafiają zasadniczo dwie grupy pacjentów. Pierwsza z nich umawia wizytę ze względu na objawy, które pojawiły się nagle i które zaczęły utrudniać normalne funkcjonowanie. Choroby psychiczne mogą przytrafić się każdemu, zupełnie jak schorzenia innego typu, i jeśli padnie właśnie na nas, to zazwyczaj nie mamy problemu z szybkim udaniem się do psychologa. Terapia musi być wówczas nierozciągnięta w czasie i skuteczna, by objawy szybko ustąpiły. Do najczęściej występujących oznak należą stany lękowe i depresyjne, a także uporczywe myśli (w tym samobójcze). Wiele osób nosi się jednak z zamiarem zmiany swojej sytuacji życiowej przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Umawiając wizytę, jesteśmy pełni rozterek. Rozważamy, czy aby na pewno psychoterapia nam pomoże. Wątpliwości tego rodzaju są naturalne, ponieważ osoby, które należą do drugiej kategorii, przeżywają okresy względnej szczęśliwości po chwilowym ustaniu problemów. Te pojawiają się zwykle na gruncie kontaktów międzyludzkich – z rodziną, partnerem czy otoczeniem.
Daj szansę psychoterapii w Zgierzu u psychologa Tomasza Mochalskiego
Osoby zachowujące się w sposób patologiczny często sięgają także po wyjaśnienia, które przedstawiają same sobie, by poczuć się lepiej. Udają, że nie mają żadnego problemu, a wszystkie kłopoty wynikają wyłącznie ze złego doboru znajomych czy z winy członków rodziny. Tymczasem przyczyna tych przykrych wydarzeń tkwi zazwyczaj w samym zainteresowanym, który – choć sam często nie rozumie swoich motywacji – potrafi żywić nieracjonalne odczucia względem innych. Podejmuje on raz za razem złe decyzje życiowe czy na siłę unika pewnego typu sytuacji społecznych. Terapii psychologicznej nie podejmujemy zwykle w obawie przed osądzeniem albo też na skutek bagatelizacji sprawy. Tymczasem lekarz psycholog to specjalista i jego zadaniem jest przede wszystkim udzielenie nam pomocy, niezależnie od problemów, z jakimi się borykamy. Warto zatem dać mu szansę, niezależnie od tego, czy jesteśmy całkowicie pewni, że terapia psychologiczna to coś dla nas, czy też mamy wątpliwości.