Każdy związek przeżywa lepsze i gorsze chwile. Jest to zupełnie naturalne zjawisko o ile na co dzień potrafimy skutecznie sobie poradzić z naprawą wzajemnych relacji – nie musimy się tym martwić. Poważne problemy pojawiają się w momencie, gdy w wyniku burzliwych kłótni przestajemy ze sobą rozmawiać, unikamy bliskości i zaczynamy żyć w pojedynkę pod tym samym dachem. Aby zażegnać kryzys, dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty. Jakie są zalety terapii dla par i dlaczego nie warto z nią zwlekać?

Najczęstsze przyczyny kryzysu w związku

Nawet w najbardziej zgodnym związku prędzej czy później pojawi się kryzys, który albo umocni naszą relację z partnerem albo też spowoduje jej ochłodzenie. Niezależnie od tego czy żyjemy w nieformalnym związku, czy też w małżeństwie – problemy, z którymi muszą mierzyć się pary są podobne. Jak informuje ceniony specjalista z Gabinet Psychoterapii Tomasz Mochalski ze Zgierza – do najczęstszych przyczyn kryzysu w związku można zaliczyć:

  • brak skutecznej komunikacji pomiędzy partnerami
  • nieporozumienia w kwestii wychowywania dzieci
  • brak zgodności w sprawach finansowych
  • romans i zdradę
  • nałogi partnera
  • narodziny dziecka lub nieplanowana ciąża

Jeśli zażegnanie kryzysu na własną rękę nie przynosi oczekiwanych efektów, terapia dla par może okazać się jedynym, sensownym rozwiązaniem. Ma ona na celu odbudowanie relacji i zapobieganie rozstaniom. W trakcie rozmów z wykwalifikowanym terapeutą, partnerzy uczą się efektywnej komunikacji i rozpoznawania swoich potrzeb. Mają szansę spojrzeć na swój związek z innej perspektywy i skonsultować wszelkie wątpliwości ze specjalistą. Jest tylko jeden warunek- oboje muszą tego chcieć. Kluczem do sukcesu jest obopólna chęć naprawy relacji. Z decyzją o terapii nie warto zwlekać. Nawarstwiające się problemu mogą okazać się dla związku przeszkodą nie do pokonania.

Jak przebiega terapia dla par w Zgierzu u Tomasza Mochalskiego?

Każda terapia w Zgierzu rozpoczyna się od kilku konsultacji psychologicznych, na których ustalane są cele spotkań. Psychoterapeuta ma wówczas szansę zapoznać się z problemami pary, które niszczą związek. Podczas kolejnych wizyt, specjalista pomaga partnerom rozwiązać trudności. Należy podkreślić, że terapeuta nie stoi po żadnej ze stron, nawet jeśli winą za kryzys można obarczyć konkretną osobę. Stara się on wysłuchać i zrozumieć obu partnerów oraz doprowadzić do ich porozumienia. Terapia dla par uczy wzajemnej akceptacji, poszanowania uczuć drugiej osoby i wsłuchania się w jej potrzeby.