Pęd życia, nadmiar obowiązków, stresów dnia codziennego i brak czasu na dostateczną porę odpoczynku sprawia, że coraz więcej ludzi cierpi z powodu różnego rodzaju zaburzeń nastroju, czy osobowości. Psychoterapia to jedna z metod leczenia oferowana przez psychologów, która ma pomóc osobie zmagającej się z problemami stanąć na nogi.

Jakie zaburzenia można leczyć przy pomocy psychoterapii?

Psychoterapia to rodzaj metody psychologicznej, opartej na relacji międzyludzkiej terapeuty z pacjentem, celem pomocy znalezienia przez niego rozwiązań problemów, z którymi się zmaga. Psychoterapia ma nie tylko zmniejszyć objawy, ale doprowadzić do zmiany osobowościowej celem coraz lepszego radzenia sobie na sytuacje kryzysowe. Dzięki psychoterapii podnosi się jakość życia, zwiększa się prawdopodobieństwa odnalezienia właściwej ścieżki zawodowej, dokonania zdrowych wyborów życiowych. Bywa, że psychoterapia jest częścią leczenia psychiatrycznego, ale o konieczności jej włączenia zawsze decyduje lekarza.

Psychoterapia jest skutecznym narzędziem do leczenia depresji, zwiększa motywację do działania, usprawnia komunikację z innymi ludźmi, poprawia nie tylko życie osobiste, ale również zawodowe. Przykładem miejsca, gdzie stosowane są różne techniki radzenia sobie ze stresem, zaburzeniami na tle depresyjnym, również przy wykorzystaniu psychoterapii jest gabinet Psycholog  Tomasz Mochalski ze Zgierza.

Dlaczego warto korzystać z pomocy psychoterapeuty?

Ostatnie miesiące doskonale pokazały, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się nasze społeczeństwo. Staliśmy się mistrzami kamuflażu. Uwielbiamy stwarzać pozory idealnych ludzi, ludzi sukcesu, tocząc jednocześnie wewnętrzną walkę z samym sobą, nie potrafiąc z niczego się cieszyć, nie oczekiwać niczego, a z drugiej strony czekając na przełom, który pozwoli nam na nowo oddychać pełną piersią. Mimo że dobrze ludzie radzą sobie w sferach zawodowych, czy też egzystencjonalnych wiele do życzenia pozostawia ich sfera uczuciowa. Czując wewnętrzną pustkę, brak pomysłu na rozwinięcie skrzydeł warto skonsultować się z psychologiem, który pozwoli spojrzeć na siebie trzeźwym okiem i przywrócić radość z życia, znaleźć klucz do rozwiązania życiowych problemów.

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia obejmuje szereg metod leczenia, które dobierane są zwykle podczas pierwszych sesji poznawczych z pacjentem, nie ma jednej recepty na to, który rodzaj terapii sprawdzi się przy danym zaburzeniu, problemie do rozwiązania, gdyż nie ma dwóch takich samych przypadków. Każdy przypadek w przypadku terapii z psychologiem, czy też terapii z psychoterapeutą wymaga indywidualnego podejścia. W psychoterapii wyróżnia się między innymi terapię poznawczo-behawioralną, zakładającą, że zaburzenia w zachowaniach efekt wyuczonych reakcji na różne bodźce. Zalecana do leczenia depresji i lęków, jak również w leczeniu zaburzeń odżywiania, stresu pourazowego czy zaburzeń osobowości.

Innym rodzajem psychoterapii jest terapia humanistyczna, zakładająca, że problemy człowieka biorą się ze stosowania przez danego człowieka nieodpowiednich norm i wartości wbrew własnym potrzebom. Zalecana do leczenia nerwic, stanów lękowych, uporania się z „duchami przeszłości”. Do innych metod stosowanych w gabinetach psychologicznych zaliczyć można psychoterapię Gestalt, terapię psychodynamiczną, psychoanalizęczy teżpsychoterapię systemową.