Kiedy odczuwamy ból fizyczny, sprawa jest prosta – każdy wie, że w takiej sytuacji należy wybrać się do lekarza. Jeśli jednak cierpimy psychicznie, nie zgłaszamy się po pomoc tak chętnie. Tymczasem, dzięki psychoterapii możemy rozwiązać swoje problemy i wyleczyć się z takich chorób jak depresja, nerwica, czy uzależnienia. Kiedy warto zapisać się na psychoterapię w Zgierzu? Przekonaj się, czytając nasz poradnik.
Psychoterapia – leczenie ducha
Psychoterapia pozwala odzyskać równowagę psychiczną i poradzić sobie z problemami, które przez lata utrudniały nam życie. Wywodzi się ona z różnych nauk – filozofii, medycyny i psychologii. Najważniejszą zasadą psychoterapii jest bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem. Dlatego prowadzeniem psychoterapii mogą się zajmować tylko wykształceni specjaliści – psychiatrzy i psycholodzy. Czasem psychoterapia jest stosowana samodzielnie, ale są także sytuacje, w których stanowi ona tylko jeden z elementów leczenia – dotyczy to bardzo skomplikowanych przypadków, w których niezbędne jest prowadzenie także leczenia farmakologicznego. Psychoterapią w Zgierzu zajmuje się m.in. Pracownia psychologiczna. Psychoterapia stosowana jest między innymi w leczeniu depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu i nerwic. Jednak często na terapię zapisują się osoby, które nie maja tak konkretnych schorzeń – chcą po prostu poprawić jakość swojego życie i lepiej rozumieć swoją psychikę. Dzięki regularnym rozmowom z psychologiem zaczynamy dostrzegać, w jaki sposób działamy i możemy pozbyć się ze swojego życia przyzwyczajeń, które są dla nas szkodliwe.
Rodzaje psychoterapii w Zgierzu – behawioralna i humanistyczna
Psychoterapia w Zgierzu może być poprowadzona wieloma różnymi metodami. Najbardziej znana jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest oduczenie pacjenta nieprawidłowych reakcji oraz wypracowanie nowych, zdrowszych zachowań. Taka terapia ma być przede wszystkim edukacją, która nauczy pacjenta, jak może on poradzić sobie ze swoimi problemami. Obejmuje ona zwykle kilkanaście sesji. Sprawdza się w leczeniu depresji i lęków. Wykorzystuje się ją też przy zaburzeniach odżywiania, stresie, czy zaburzeniach osobowości. Inną metodą psychoterapii, jest terapia humanistyczna – jej podstawą jest założenie, że w każdym człowieku leży potencjał, który powinien on potrafić wykorzystać, jednak przeszkadzają mu w tym nieodpowiednie normy i wartości, którymi kieruje się w życiu. Taka terapia pozwala leczyć nerwice, stany lękowe, depresje. Pozwala też uporać się z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa.