Psychoterapia indywidualna jest formą leczenia, która zakłada wytworzenie się szczególnego rodzaju więzi uczuciowej pomiędzy pacjentem a terapeutą opartej na całkowitym zaufaniu i szczerości. Dzięki temu każdy z uczestników może pełnić określoną rolę, której zadaniem jest osiągnięcie wspólnego celu. W niniejszym artykule postanowiliśmy opisać przesłanki, które ułatwią podjęcie decyzji o tym, czy psychoterapia indywidualna jest dobrym rozwiązaniem?

Najważniejszy jest cel

Niczego w życiu nie można osiągnąć, jeżeli na samym początku nie podejmie się trudu intelektualnego po to, aby dostarczyć sobie odpowiedzi na pytanie o cel, jaki ma przynieść podejmowane działanie. Nie inaczej jest w przypadku psychoterapii indywidualnej. Z reguły celem leczenia jest umożliwienie pacjentowi samodzielnej egzystencji wolnej od lęków i strachu. Zapytaliśmy psychologa Tomasza Mochalskiego ze Zgierza o to, jakie są przesłanki przemawiające za skorzystaniem z tej formy terapii?

Dowiedzieliśmy się, że jeżeli nasze życie jest pełne cierpienia, lęków, problemów oraz trudności, które powodują paraliż i dysfunkcję społeczną, to jest wyraźny sygnał, iż powinniśmy poszukać pomocy. Człowiek jest istotą społeczną, a izolacja (i co najgorsze ta dobrowolna) jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie można sobie zrobić. Tak więc jeżeli obserwujesz u siebie wycofanie z interakcji międzyludzkich i niechęć do rozważania zmian, czy też opuszczania granic własnego domu, to jest to sygnał, aby poszukać dobrego terapeuty od psychoterapii indywidualnej.

Poznanie przyczyny swoich problemów, która bardzo często może skrywać się pod warstwą doświadczeń z całego życia, jest absolutnie niezbędnym krokiem do wyzdrowienia. Psychoterapia indywidualna ma tę przewagę, że obie strony godzą się na trud i dyskomfort, ponieważ zaufały sobie nawzajem i już na samym początku określiły cel. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w swoim życiu skutecznych metod poznania i eliminacji problemów stojących u podstaw zaburzeń egzystencjonalnych. Nasze ciało jest jednym z najbardziej złożonych biomechanizmów na naszej planecie. Sieć powiązań pomiędzy stanem emocjonalnym a stanem fizycznym jest tak skomplikowana, że dopiero w toku pracy indywidualnej możliwe jest udzielenie odpowiedniej pomocy.

Jeżeli obserwujesz u siebie spadek witalności oraz brak chęci do realizacji codziennych obowiązków, nie potrafisz dostrzegać czy identyfikować nawet najbardziej trywialnych powodów do podejmowania wysiłku i jedyne czego pragniesz, to aby wszyscy dali Ci święty spokój, to są to wyraźne sygnały, że psychoterapia indywidualna jest dla Ciebie. Pamiętaj, że wracanie do zdrowia jest procesem i tak samo jak lata zmagania się z problemami mogły nadwątlić Twoje siły, tak powrót do normalności zajmie trochę czasu.