W myśl polskiego prawa kierowcy zawodowi muszą poddawać się badaniom psychologicznym co 5 lat, a po ukończeniu 60. roku życia co 2,5 roku. Dlaczego przeprowadzanie okresowych testów jest takie istotne? Czy psychotesty są zwykłą formalnością, czy też realnie pomagają kierowcom? Sprawdźmy, na czym dokładnie polegają te badania i co możemy dzięki nim zyskać.

Kierowcy zawodowi a badania psychologiczne

Statystyki policyjne wyraźnie dowodzą, że transport drogowy należy do najbardziej niebezpiecznych form przewozu towarów i ludzi. W 2015 roku doszło do 33 tysięcy wypadków na polskich drogach, w których śmierć poniosło prawie 3 tysiące osób, a rannych zostało niemal 40 tysięcy. Z czego 7,5% wszystkich wypadków zostało spowodowanych przez kierowców zawodowych.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach to kwestia priorytetowa, dlatego tak ważne jest weryfikowanie, czy kierowcy posiadają odpowiednie predyspozycje psychiczne i mogą bezpiecznie poruszać się po drogach. Psychotesty, przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Pracownia Psychologiczna Tomasza Mochalskiego w Zgierzu, pozwalają rzetelnie ocenić poziom obciążenia psychicznego kierowcy i jego umiejętność dostosowania się do trudnych warunków pracy.

Badania psychologiczne kierowców – jakie niosą korzyści?

Wielogodzinna jazda samochodem może spowolnić czujność, a przekonanie o własnych umiejętnościach – wyciszyć zdolność do właściwej oceny sytuacji na drodze. Dzięki profesjonalnym badaniom psycholog jest w stanie ocenić, czy kierowca posiada zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji, czy potrafi rozpoznać zachowania innych uczestników ruchu i utrzymać podzielność uwagi przez dłuższy czas oraz ocenia poziom sprawności psychofizycznej.
Długie stanie w korkach czy inne stresujące sytuacje drogowe, mogą skutkować niekiedy  ostrymi reakcjami. Z tego względu specjalista poddaje ocenie umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach drogowych i wychwytuje wszelkie przejawy nadmiernej impulsywności.

Podsumowując, badania psychologiczne to sposób na zweryfikowanie podstawowych predyspozycji kierowcy, które w dalszej perspektywie służą poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To coś więcej niż okresowa formalność – to szansa na poznanie mocnych i słabych stron oraz rozpoczęcie pracy nad samym sobą.