Nie ulega żadnej wątpliwości, że praca kierowcy jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Dlatego właśnie wszyscy kandydaci muszą zostać poddani odpowiednim badaniom medycznym oraz psychologiczny, aby wyłonić jedynie tych, którzy najlepiej są w stanie sprostać wymaganiom branży transportowej. Czego konkretnie dotyczą badania medyczne i psychologiczne dla kierowców zawodowych?

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych w Zgierzu w pracowni psychologicznej Tomasza Mochalskiego

Trzeba zacząć od tego, że jedynie pozytywne przejście badań lekarskich daje możliwość późniejszego ubiegania się o prawo jazdy wybranej kategorii. Czym konkretnie zajmuje się lekarz, jeśli chodzi o kursantów? W pierwszej kolejności przeprowadzane są badania neurologiczne. Specjalista sprawdza dokładnie ogólną sprawność psychoruchową. Bardzo istotne jest także profesjonale badanie wzroku przyszłego kierowcy. Lekarz dokonuje oceny widzenia zmierzchowego, a także sprawdza, jak osoba zareaguje na tzw. efekt olśnienia. Oferta badań skierowana jest przede wszystkim do kierowców zawodowych, czynnie wykonujących przewóz osób lub rzeczy oraz do kursantów ubiegających się dopiero o konkretny dokument.

Badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców zawodowych w Zgierzu

Badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców zawodowych w Zgierzu

Lekarskie orzeczenie o tym, że nie występują żadne medyczne przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu, znacznie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Choć niestety wciąż wiele zdarzeń wynika właśnie ze złego stanu zdrowia kierowców. Aby badanie lekarskie nie musiało wiązać się z długim oczekiwaniem w kolejkach, warto skorzystać z oferty profesjonalnych firm szkoleniowych takich jak ABC Szkolenia, które umożliwiają uczestnikom kursów de facto natychmiastowy dostęp do doświadczonego lekarza. A co jeśli chodzi o badania psychologiczne?

Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych

Prowadzenie pojazdów, szczególnie tych przeznaczonych do transportu ciężarowego, wymaga przede wszystkim stałej koncentracji na najwyższym poziomie. Przyda się także umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi, których na drogach często nie brakuje. Nie bez znaczenia jest również odporność na monotonię, która może pojawić się np. podczas podróży przez autostrady i drogi ekspresowe.

Cechą dobrego kierowcy jest również umiejętność bardzo szybkiego podejmowania działań, mających na celu ograniczenie skutków zdarzenia drogowego lub jego całkowite wyeliminowanie. Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych przeprowadzane są zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. To właśnie precyzyjne określenie tego, w jaki sposób kierowca reaguje na dynamiczne zmiany sytuacji, przyczynia się do ogólnej poprawy bezpieczeństwa na drogach.